GENE Mİ BOĞAZİÇİ?
Boğaziçi Üniversitesi’ne konuk konuşmacı olarak çağrılan Yunan asıllı İngiliz Hamza Andreas Tzortis, daha önce de bir çok kez buna benzer konuşmaları bir çok yerlerde yapmış olmalı ki, Atatürk’e olan bu nefretiyle ünlenmiş, o nedenle de Boğaziçi’nden böyle bir daveti almış ve hiçbir şekilde akademik olmayan, zira hiçbir bilimsel veri içermeyen bir konuşma yapmış.
Bu kişi hem Yunan asıllı hem İngiliz olunca, yakın çağ tarihimiz henüz hafızalarda çok taze olduğundan, Çanakkale, Sakarya, Dumlupınar ve benzeri sözcüklerin kimi belleklerde böylesi mental hasarlara yol açtığını yakından biliyoruz.
Zira böylesi bir hasarlı ve “püsküllü beyin” de ülkemizde mevcut olup, Tzortis ile aynı argümanlarla Atatürk’e saldırıyor ve o da belli bir kesimden alkış alıyor. Tıpkı Boğaziçi’nde olduğu gibi.
Bunu anlarım.
Ama Prof.Dr. Haluk Savaş’ın yaptığı savunmayı anlamam mümkün değil.
Zira bu müptezelin yaptığı bu konuşmanın bilimsellikten tamamen uzak bir içerikte ve sadece Atatürk’e hakaret etmeyi amaçlayan, o nedenle de “düşünce özgürlüğü” kapsamında ele alınamayacak bir konuşma olduğunu Haluk Savaş’ın görmemesi olanak dışı.
Zira Haluk Savaş biliyor olmalıdır ki, Atatürk, iddia edildiği gibi, bu ülkeden islâmı kaldırmak istememiş, tam aksine, islâmın gerçekte ne olduğunun tam olarak anlaşılması için kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Türkçe mealini de hazırlatmıştır.
Ezanı kaldırmamış, Türkçeleştirerek, anlaşılmasını sağlamıştır.
Cumhuriyetimizin aydınlık yolunu açan 3 Mart 1924 Eğitim Birliği yasasının kabul edildiği gün, “ Müftülerimiz üniversite mezunu olmalıdırlar” diyerek İlahiyat Fakültelerinin ve İmam Hatip liselerinin yolunu açmıştır. “Arapçayı kaldırdılar, İslami eğitimi kaldırdılar” savının da ne kadar temelsiz olduğu böylece açıktır.


Çıkarttığı “kıyafet yasası” kadınları kapsamaz, sadece kamuda görevli erkeklere yöneliktir. Dolayısıyla, “örtünmeyi kaldırdılar” iddiası da bir safsatadan ibarettir. Bununla kastedilen “çarşaf” ise, çarşafı yasaklayan Sultan II. Abdülhamit’tir.
Gerçek böyle olunca, Atatürk’ün, şeytanın değil Allah’ın dostu olduğu, yüzlerce sömürge halklarına rehber ve ışık olduğu, tümüyle bilimsel ve belgesel b ir gerçektir.
Unesco gibi uluslar arası bir kuruluşun 1981 yılını bütün dünyada “ATATÜRK YILI” olarak ilan ederken kullandıkları gerekçeler, yukarıda yaptığımız açıklamaların kanıtını teşkil etmektedir. O yıldan bu yana benzer bir onurlandırmanın hiçbir devlet başkanı için yapılmamış olması da, Atatürk’ün benzersiz kişiliğinin bir diğer kanıtıdır.
Hamza Andreas Tzortis’i ve onu alkışlayan zavallı yardakçılarını yarın kimse hatırlamayacak ama, A.B.D.’nde Brown Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Arnold Ludwig’in 18 yıl süren ve üniversite desteğinde gerçekleşen, 2002 yılında da “Dağın Aslanı: Siyasi Liderliğin Doğası” adıyla kitaplaştırdığı eserinde yer alan bilimsel araştırması sonucunda, “20. Yüzyılın en büyük devlet adamının Atatürk olduğu” sonucuna varmış olması, sanırım Hamza Andreas Tzortis şaklabanına verilmiş en bilimsel yanıttır.
Bu Yunan kökenliye, Yunan başbakanı Venizelos’un “Neden Nobel Barış Ödülü Mustafa Kemal’e Verilmelidir?” konusunda Nobel Komitesi’ne yaptığı başvuruyu hatırlatmayacağım. İşgalci Yunan generali Trikopis’in, 1948 yılındaki vefatına kadar her 10 Kasım’da Selanik’te Atatürk’ün evine gidip, saygıyla eğilip, onur defterine neler yazdığını da sormayacağım. Ama hem Yunanlı hem de İngiliz olduğu için, Yunan artıklarının Ege’de sulara gömüldüğü anlaşılınca İngiltere’de istifa etmek zorunda kalan Başbakan Lloyd George’un, bu istifasına yol açan gerekçeyi parlamentoda açıklarken söylediklerini elbette hatırlatacağım: “ Dünyada her yüzyılda bir dahi çıkar. Şu bahtsızlığımıza bakın ki, bizim dönemimizde bu dahi Türklerden çıktı. Mustafa Kemal’i yenemedik!”.
Bilmem anlatabildim mi Hamza Andreas Tzortis.
Dr. Orhan Çekiç.
Gedik Üniversitesi Öğretim Üyesi.